Białoruś – co zobaczyć? Co zwiedzić?

Nie oszukujmy się, Białoruś nie jest najbardziej niesamowitym miejscem na świecie. Jest jednak parę punktów, które można odwiedzić. Nie opiszę tutaj Grodna, bo dotarłem do niego późno, jak już było ciemno i, w zasadzie, niewiele zobaczyłem.

Siedziba Dziadka Mroza.

Jeżeli w mapach Google ustawimy na cel dokładnie siedzibę Dziadka Mroza, to nie dojedziemy 🙂 Trzeba dotrzeć do wsi Kamieniuki, tam zostawiamy samochód, kupujemy bilet za 8,5 rubla i wsiadamy w autobus razem z turystami w większości pochodzącymi z Rosji. Z tego co zaobserwowałem na miejscu, to jest chyba największa atrakcja turystyczna Białorusi, bo ludzie tam z całego kraju poprzyjeżdżali. Z mojego punktu widzenia, nic nadzwyczajnego. Największą atrakcją jest sam Dziadek Mróz, który stoi przed swoja chatką razem ze Śnieżynką i rozmawia z dziećmi. Zwiedzanie odbywa się grupowo, a każda grupa jest oprowadzana przez miłą panią, która stara się ekipę zabawiać.

Dziadek Mróz


Mińsk

1. Cerkiew Aleksandra Newskiego.

Cerkiew Aleksandra Newskiego 2. Plac Zwycięstwa.

Plac Zwycięstwa 3. Plac Październikowy i budynek, w którym po każdych wyborach składa przysięgę nowowybrany prezydent.

Plac Październikowy4. Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego i siedziba KGB, która jest z każdej strony obstawiona dużą ilością kamer, i której, podobno, nie wolno fotografować.
5. Plac Niezależności i pomnik Lenina. Chyba największa atrakcja Mińska. Któż by nie chciał mieć zdjęcia przywódcy rewolucji? Pod placem, w podziemiu, znajduje się 3-piętrowa galeria handlowa „Stolica”.

Pomnik Lenina 6. Czerwony Kościół, najsłynniejszy katolicki kościół w Mińsku, tutaj można usłyszeć język polski.

Czerwony Kościół

7. Wyspa Łez – czyli swoisty pomnik poświęcony żołnierzom białoruskim, którzy zginęli w Afganistanie.

Wyspa Łez

8. Wrota Mińska – coś co, jako pierwsze zobaczą przybywający do Mińska pociągiem. Można zrobić zdjęcie i… i to w zasadzie tyle.

Wrota Mińska

Dom Adama Mickiewicza w Nowogródku.

Niestety, akurat było zamknięte.

Dom Adama Mickiewicza

Zamek w Mirze.

Szumnie określany jako białoruski Malbork. Jest w tym dużo przesady, oj dużo.

Zamek w Mirze

Pałac w Nieświeżu.

Potężna rezydencja Radziwiłłów. Nawet potrafi zrobić wrażenie, jeżeli się pomyśli, że to nie jest budynek króla, tylko zwykłego szlachcica. Oj, bogaci byli ci Radziwiłłowie.Pałac w Nieświeżu

Pałac w Nieświeżu - wnętrze

Twierdza Brzeska.

Trochę rozczarowanie. Większe wrażenie zrobił pomnik „Męstwo”.

Twierdza Brzeska

Pomnik Męstwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *