Liechtenstein – profil kraju

Liechtenstein to jedno z najmniejszych państw świata. Z północy na południe ma 24 km, ze wschodu na zachód 12 km. Zamieszkany jest przez ok. 37 tysięcy osób. Tak mały kraj jest jednocześnie jednym z najbogatszych na świecie. Nie każdy też wie, że jest to jedno z dwóch państw na świecie graniczących tylko z krajami bez dostępu do morza.

Krótka historia

Początek jakiejkolwiek historii tego państwa datuje się na rok 1699, kiedy książę Johann Adam von Liechtenstein kupił posiadłość Schellenberg, a kilkanaście lat później Vaduz. Liechtensteinowie to był austriacki ród, jeden z najbogatszych pod berłem Habsburgów. Nie posiadali oni jednak żadnej ziemi, które podlegałoby cesarskiej władzy, co wykluczało ich z udziału w życiu Cesarstwa na najwyższym jego szczeblu. Stąd ambicje i usilne starania, by takie tereny pozyskać. Cesarz Karol IV Habsburg scalił obie posiadłości nadając im status księstwa. Ród Liechtensteinów miał jednak swoich poddanych w głębokim poważaniu, co więcej, przez ponad 150 lat żaden z książąt nawet na moment nie pojawił się na swoim terenie. Rządzili oni zdalnie, najczęściej ze swojej siedziby w Austrii.

Zamek w Vaduz

Na początku XIX w. za sprawą Napoleona Bonaparte Liechteinstein został włączony do Związku Reńskiego, a później do Związku Niemieckiego. W 1866, niejako w następstwie wojny prusko-austriackiej, Liechteinstein wraz z Austrią wystąpiły ze Związku Niemieckiego w celu budowania pełnej niezależności. Rozpoczął się okres ścisłej współpracy pomiędzy tymi dwoma krajami. Cały XIX w. stał pod znakiem licznych reform, wprowadzenia konstytucji oraz rozwoju kraju np. poprzez budowę dróg czy budowanie pierwszych zakładów przemysłowych.

Vaduz

I wojna światowa zmieniła nastawienie księstwa do swoich sąsiadów. Spadek wartości austriackiej waluty, porażka państw centralnych, a przede wszystkim fakt, że cały rząd obstawiony był obywatelami Austrii, doprowadziły w 1918 r. do zamachu stanu. Mieszkańcy księstwa domagali się możliwości decydowania o swoim własnym kraju. W trakcie wojny otrzymali pomoc ze strony Szwajcarii i to w jej kierunku zaczęli się zwracać chcąc odciąć się od Austrii.


Liechtenstein współcześnie

Obecnie księstwo jest bardzo mocno zintegrowane ze Szwajcarią. Walutą jest frank szwajcarski, władze Szwajcarii reprezentują Liechtenstein za granicą i dbają o jego interesy na arenie międzynarodowej. Kluby piłkarskie z Liechtensteinu grają w lidze szwajcarskiej, oba kraje mają też wspólny system telekomunikacyjny i pocztowy. Mimo wszystko jednak głową państwa wciąż jest członek rodu Liechtensteinów, Jan Adam II von Liechtenstein. Ze wszystkich europejskich władców, ma on największą realną władzę. Bez jego zgody nie można zmienić konstytucji. Władzę wykonawczą sprawuje parlament, wybierany w wyborach powszechnych, przy czym książę ma prawo weta w przypadku każdej ustawy uchwalanej przez rząd.

Liechtenstein należy do strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie zamierza jednak ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Ren

Raj podatkowy

Liechtenstein ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników dochodu na osobę. Bezrobocie waha się w okolicach 1%, czyli można przyjąć, że bez pracy jest ok. 400 osób 🙂 Nie ma zasiłków dla bezrobotnych, jest za to obowiązkowe ubezpieczenie od utraty pracy. W przypadku, gdy zostaniemy zwolnieni, swoisty „zasiłek” jest wypłacany właśnie z pieniędzy z ubezpieczenia. Jego wysokość oraz okres wypłacania zależy od długości okresu opłacania składek.

Malbun

Bardzo małe świadczenia socjalne i bardzo niskie podatki, oto powody bogactwa tego kraju. Liechtenstein ma w Europie opinię prawdziwego raju podatkowego. Podatek VAT to zaledwie 7,7%, podatek dochodowy od osoby fizycznej to zaledwie 4%, podatek dochodowy płacony przez firmy to 12,5%. Kwota wolna od podatku wynosi aż 24 tysiące franków szwajcarskich. Przy tak niskich podatkach nikogo nie powinno dziwić, że, mimo iż mieszkańców Liechtensteinu jest tylko 37 tysięcy, to zarejestrowanych tam firm jest ponad 80 tysięcy 🙂

Vaduz

Według rankingów najwięcej PKB na osobę mają takie państwa jak Katar, Szwajcaria, Norwegia (zależy od źródła). To dlatego, że takie małe pipcie jak Liechtenstein nie są brane pod uwagę. Jeżeli za przykład weźmiemy dane z wikipedii okaże się, że PKB per capita w Norwegii to ok. 75 tys. dolarów. Dla Kataru jest to ok. 79 tys. dolarów. Szwajcaria ma z kolei PKB na osobę równe 87 tys. dolarów. Liechtenstein, który jest pomijany w rankingach, może się pochwalić wynikiem ponad 98 tys. dolarów.

Vaduz

Co ciekawe nie obowiązuje płaca minimalna, legalnie można zatrudniać osoby już w wieku 15 lat. Warto jednak wspomnieć, że przy takim układzie najgorzej zarabiający mieszkańcy Liechtensteinu dostają ok. 3,5 tysiąca franków miesięcznie, czyli ok. 12 tysięcy złotych. Niby mało, a jednak wcale nie 🙂

Na koniec ciekawostka dotycząca przestępczości. W Liechtensteinie jest jedno więzienie, które jest w stanie pomieścić tylko 22 osoby. Liczba morderstw oscyluje między 0 a 1 rocznie.

Vaduz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *