Co można zwiedzić we Lwowie?

Słyszałem, że Lwów to piękne miasto, jednakże to samo mówili mi o Wilnie, które aż tak bardzo nie zachwyciło. Z tego też względu moje oczekiwania były umiarkowane. I bardzo dobrze! Miałem okazję bardzo pozytywnie się zaskoczyć. Moim zdaniem jest to świetne miejsce na krótki wypad na weekend.

Do Lwowa można się aktualnie dostać z wielu lotnisk w Polsce. Bilet w jedną stronę można dorwać już za mniej niż 100 zł. Pierwsze wrażenie nie jest najlepsze. Niedługo po opuszczeniu lotniska trafia się na brzydkie postsowieckie blokowiska. Później jest już tylko lepiej. Lwów to miasto urokliwych kamieniczek, wąskich uliczek, niezwykle klimatycznych kawiarenek i bardzo niskich cen. Na lwowskim rynku w restauracji spokojnie zjemy obiad za 70 hrywien, czyli ok. 10 złotych. Jedyna wada: dużo turystów (i to w większości z Polski). Poniżej lista kilku najważniejszych atrakcji, które każdy turysta powinien odwiedzić.


1. Katedra św Jura.

Nie jest to typowa cerkiew. Należy ona do Kościoła Grekokatolickiego. Katedra jest stosunkowo młoda, bo pochodzi z XVIII w.

Katedra św Jura

2. Opera Lwowska.

Szczerze przyznam, że nie wiem, czy jest możliwość zwiedzania Opery ot tak. Ja napotkałem zamknięte drzwi ok. godz. 10 i potem ponownie ok. godz 14 (bo próbowałem dwa razy). Na pewno za to można kupić bilety na różnego rodzaju spektakle. Na stronie internetowej Opery jest repertuar w języku polskim (trochę łamanym polskim). Niestety pozostałe podstrony są już najczęściej nieprzetłumaczone. Jakiś spektakl warto sobie wybrać, bo bilety są najczęściej znacznie tańsze niż w Polsce.

Opera Lwowska

3. Katedra Ormiańska.

Dobra okazja, by zaznać trochę Armenii bardzo blisko polskiej granicy. Klimat we wnętrzu jest bardzo podobny do tego, czego doświadczyłem na Kaukazie. Poza tym to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów we Lwowie.

Katedra Ormiańska

4. Rynek i ratusz.

Dużo turystów to akurat wada tego miejsca. Tutaj czas wolny spędzają chyba wszystkie wycieczki zorganizowane. Z drugiej jednak strony im bliżej rynku tym urokliwsze kawiarnie i ciekawsze restauracje. Jak wspomniałem wcześniej, ceny są bardzo przyjemne.
Na wieżę ratusza warto się wspiąć. Kosztuje to 30 hrywien, ale mamy piękny widok na całe miasto.

Kawiarnia

Lwów

5. Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Ponownie jeden z najstarszych kościołów we Lwowie. Jeśli chodzi o samo wnętrze, to chyba właśnie ten budynek zrobił na mnie największe wrażenie. Bazylika jest jednak bardziej znana z mnóstwa kapliczek dookoła. Najsłynniejsza i najciekawsza pod względem artystycznym jest kaplica Kampianów. Wstęp do tej niej kosztuje 30 hrywien.

Bazylika Archikatedralna
Jak widać, można na nią popatrzeć z wieży ratusza.
Kaplica Kampianów
Kaplica Kampianów

6. Katedra Dominikańska.

Położona troszkę na uboczu. W pierwszej chwili w ogóle ją przeoczyłem. Ponoć jeden z najważniejszych zabytków. W mojej opinii większe wrażenie robi z zewnątrz.

Katedra Dominikańska

7. Pomnik Adama Mickiewicza.

No co tu dużo opowiadać 🙂 Na pewno zrobienie zdjęcia, gdy przed pomnikiem nikt nie pozuje wymaga wytrwałości. Ja czekałem 20 minut, aż wszystkie wycieczki się zwiną, żeby uwiecznić to co widzicie poniżej.

Pomnik Adama Mickiewicza

8. Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich.

Położone obok siebie cmentarze, to chyba najważniejsze zabytki, które każdy Polak kojarzy z Lwowem. Absolutnie nie można ich pominąć! Mimo, iż ilość turystów jest naprawdę dobijająca. Przy wejściu jest możliwość nabycia map, na których zaznaczone są groby najznamienitszych osobistości. Ja takiej mapy nie miałem, więc grobu Konopnickiej nie znalazłem…

Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz Orląt Lwowskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *